TR Doktor
Çocuk beslenme çocuk diyet sağlıklı beslenme

Çocuklarımızı Nasıl Sağlıklı Besleriz?

Yazar: Dyt. ELİF DOĞANDEMİRFazla kilolar ve obezite… Son yıllarda yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da sıkça bu sorunla karşılaşmaktayız. Aslında doğu beslenme alışkanlıklarının çocukluk ve ergenlik döneminde başlaması ve öğretilmesi gerekmektedir. Çünkü birey çocukluk ve ergenlik döneminde fazla kilolu ise yetişkinlik döneminde de fazla kilolu ve obez olma riski daha da artıyor. Bu durumda ailelere büyük iş düşmüyor değil. Çocukları popüler diyetlerden uzak tutmak ve gereksinmelerine göre sağlıklı bir beslenme planı oluşturmak gerekmektedir.

Öncelikle çocuğunuzun olması gereken vücut ağırlığını öğrenin. Bunun  için bir doktor ya da beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz. Daha sonra doğru beslenme planı oluşturun.

Beslenme konusunda beslenme uzmanından yardım alın. Çocuğunuzla birlikte bir kişiye ve gereksinimlerine uygun beslenme planı oluşturun. Kendiniz çocuğunuza yasaklar koymayın. Koyduğunuz yasaklar belki çocuğunuz için gerekli besin ögelerini içeriyor olabilir. Aynı zamanda konulan yasaklar çocuklarınızın ileri yaşlarında o beslenmesini olumsuz etkileyebilir. 

Bütün ailenin beslenme düzenini gözden geçirin. Unutmayın çocuklar ilk olarak ailelerini örnek alırlar. Sizin yemediğiniz yaralı bir yiyeceği çocuğunuzu da yemesini beklemeyin.

Güne mutlaka sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı ile başlayın.

Abur cubur tüketimini bırakın. Atıştırmalıklarınız meyve kuruyemiş gibi sağlıklı tercihlerden oluşsun.

Yemeklerinizi hep birlikte bir sofrada televizyon izleyerek değil de bol sohbet ederek geçirin.  Gerekirse iş bölümü yaparak birlikte sofra hazırlayın. Böylelikle çocuklarınız hem daha sağlıklı beslenmiş olacak hem de birlikte vakit geçirmiş olacaksınız.

Çocuğunuza uygun bir fiziksel aktivite belirleyin ve bunun devamlılığının olmasını sağlayın. Birlikte yapacağınız yürüyüş, bisiklete binme veya yüzme gibi alternatiflerle çocuğunuzu hem memnun öder hem de teşvik etmiş olursunuz.

Diyetisyen Elif DoğandemirDyt. ELİF DOĞANDEMİR İsimli Yazarın Diğer Yazıları