TR Doktor

Tatilde Nasıl Beslenmeli ?

Sesli Oku

Tatil denilince çoğu insanın aklına sınırsız yemek ve bol eğlence geliyor. Buna sebep çoğunlukla otellerin uyguladığı programlar ve tabi ki olmazsa olmaz açık büfeler…

Tatilleri sınırsız yemek yeme fırsatı olarak görmeyip bol dinlenme(bedenen ve ruhen) olarak gördüğümüzde bırakın kilo almayı kilo vermek bile mümkün olacaktır.

Öncelikle tatile çıkmadan önce bir plan yapın. Tüm günü uyuyarak, televizyon-bilgisayar karşısında geçirmek ya da işe gitmiyorum deyip geç saatlerde uyanmak sizin için hareketinizin daha azalması demek olacaktır. Bu nedenle kendinize bir tatil planı oluşturmanızda fayda var. Sabahları belli bir saatte kalkıp ana ve ara öğün saatlerinizi düzenli devam ettirmeniz, yapabileceğiniz kadar fiziksel aktivite(yürümek, yüzmek, bisiklete binmek, yeni yerler keşfetmek gibi) eklentileri yapmanız size kolaylık sağlayacaktır.

Kontrollü ve planlı bir şekilde ilerlendiğiniz takdirde açık büfeler sizin için işkence olmaktan çıkacaktır. Tıpkı tatil planı yapacağınız gibi bir açık büfe planı oluşturmanız da sizin için yaralı olacaktır. 

Öncelikle akşam açık büfede yiyeceksiniz kesinlikle kahvaltı ve öğle yemeklerinizi atlamayın. Unutmayın ki ne kadar çok aç olursanız diyette ve açık büfede o kadar zorlanırsınız.

Yemeğe gittiğiniz de çorba veya salata ile öğününüze başlayın. Evet, belki bu ilk etapta kulağınıza hoş gelmeyebilir ama hafif bir öğünle yemeğe başlamanız gecenin ilerleyen saatlerinde yapacağınız kaçamaklarda daha kontrollü olmanızı sağlayacaktır. 

Açık büfenin önünde oyalanmayın. Çorba ve salatanızı aldıktan sonra büfeden ayrılın. Ana yemekte de aynı kuralı uyguladığınızda tuzaklardan ve kaçamaklardan uzak durduğunuzu sizde fark edeceksiniz.

Bir tercihinizde küçük tabaklardan yana olmalı. Böylelikle porsiyonlarınız daha büyük duracak önce gözünüzü sonra karnınızı doyurmuş olacaksınız.

Yemeklerinizi yavaş tüketmek de bir başka alternatifiniz olsun. Unutmayın ki tatildesiniz bir yere yetişme telaşınız yok. Mümkün olduğunca yavaş yiyerek keyif yapabilirsiniz.

Dyt. ELİF DOĞANDEMİR

Diğer İlgili Makaleler