TR Doktor

Diyette Egzersizin Önemi

Sesli Oku

Havaların güzelleşmesi ile spor yapmak için bahanelerin de ortadan kaldırma vakti gelmedi mi?

Diyet ve egzersizin bir uyum içinde ilerlemesi yaşam kalitemizden ödün vermeden ağırlık kaybetmemize yardımcı olacaktır.

Egzersizden iyi bir sonuç alabilmemiz için onu bir yaşam şekli haline getirmemiz gerekmektedir. Gün içerisinde çok hareket ediyor olmamız bizim egzersiz yaptığımız anlamına gelmiyor aksine o egzersiz değil günlük aktivite olarak adlandırılıyor. Egzersizi düzenli bir şekilde yapmak için ilk başladığınız zamanlarda kendinize küçük hedefler koyup zaman içerisinde süreyi arttırabilirsiniz. Fakat unutulmamalıdır ki bir hareketin egzersiz sayılabilmesi için en az 45dk sürmesi gerekmektedir.

Egzersizi eğer sizi etkileyecek bir rahatsızlığınız yoksa sabahları aç karnına yapabilirsiniz. Gün içerisinde egzersiz yapacaksanız hafif bir öğünden bir saat sonra yapabilirsiniz.

Egzersiz öncesinde yediğimiz yiyeceklerin besin kaliteleri de bizim egzersizde harcadığımız kaloriyi etkilemektedir. Bunun için egzersiz öncesinde basit şeker içeren meyve suyu gibi içecekleri tüketmemekte yarar vardır. Basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar ile ek protein desteği almak egzersiz süresince daha kuvvetli olmamızı sağar.

Egzersiz öncesi  tam tahıllı ekmekle yapılmış az yağlı beyaz peynirli tost, bir porsiyon meyvenin yanında 3-4 adet ceviz veya 10-12 adet çiğ badem, bir porsiyon meyvenin yanında az yağlı bir ayran veya yoğurt, 1-2 adet orta boy grissini yanında bir dilim peynir veya ayran alternatifleriniz arasında olabilir.

Egzersizin sonrasında da yarım saat içerisinde protein kaynağıyla birlikte az yağlı veya yağsız bir karbonhidrat kaynağı tüketmek azalan kas glikojen depolarının yenilenmesine daha kolay yardımcı olacaktır.

Diğer İlgili Makaleler