TR Doktor

Sağlıklı Ara Öğünler İle Daha Çabuk Zayıflayın

Sesli Oku

Son zamanlarda ara öğün tüketimi oldukça tartışma haline gelse de ara öğün tüketimi zayıflama diyetlerinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

Ara öğün tüketimi kilo almanızın aksine kan şekerinizin gün içerisinde daha stabil kalmasını sağlayacak buda kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Kan şekerinizin stabil olması demek sizin gün içerinde daha enerji dolu olmanız demektir.

Gün içerisinde en az 2-3 ara öğün tüketmeye özen gösterin. Böylelikle ara öğün tüketimi ile bir sonraki öğünlerinize daha tok oturmanıza sağlayacak böylelikle ana öğünlerinizde daha sağlıklı yiyecekleri tercih edeceksiniz  ve ana öğünlerinizdeki yiyeceklere bir anda saldırmayacaksınız.

İnsanlar evde ya da iş yerlerinde ara öğün olarak kek, bisküvi, poğaça, gofret, börek, tuzlu çörek gibi daha sayamayacağımız yüksek kalorili yiyecekleri tercih etmektedirler. Bu tip tercihler sizin bel çevresi yağlanmanızın hızlı bir şekilde artmasına neden olacak bu da beraberinde kilo artışına yol açacaktır.

Ara öğünlerinizde pratik alternatifler oluşturarak daha sağlıklı tercihler yapabilirsiniz. Bunlar:

  1. Kavrulmamış, tuzsuz yağlı tohumlar

Yağlı tohumlar sağlıklı yağ örüntüsü içerdikleri gibi kalori değerlerinin de yüksek olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden tercihlerinizde ufak bir avucu aşmamanızda fayda var.

  1. 1 porsiyon meyve yanında 1 kutu light süt

Meyvelerin lif içerikleri yüksek olduğu için sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Yanında tüketeceğiniz süt ise kan şekerinizin daha yavaş yükselmesini sağlayacak bu da tokluk hissinizin daha uzun sürmesine yardımcı olacaktır.

  1. 1 adet grissini yanında bir kutu ayran

Grissini gibi tahıl içerikli ürünler hem taşıma kolaylığı sağlayacak hem de vitamin açısından vücudunuzu destekleyecektir.

  1. 2 adet tuzsuz etimek yanında bir dilim peynir

Ara öğün denilince akla her zaman meyve ve süt gelmemelidir. Etimek ve peynir de bir başka seçenek olacaktır. Böylelikle hem diyetinizi çeşitlendirmiş olacaksınız hem de karbonhidrat ve protein açısından dengeli ara öğün oluşturmuş olacaksınız.

Dyt. ELİF DOĞANDEMİR

Diğer İlgili Makaleler