TR Doktor
Öğrecilik Hayatında Nasıl Beslenmeli Diyetisyen Elif Doğandemir

Öğrecilik Hayatında Nasıl Beslenmeli

Yazar: Dyt. ELİF DOĞANDEMİRYani bir dönem… yeni bir başlangıç… üniversite hayatı…

Üniversite tercihlerinin yapıldığı şu günlerde kiminiz evde ayrılacak, başka şehirlere gidecek , kiminiz kendi evini tutacak, kiminiz yurtlarda kalacaksınız. Çoğu öğrenci üniversite hayatının ilk dönemlerinde evden ayrılmanın yarattığı stres, gece beslenmeleri, yüksek karbonhidratlı yüksek yağlı yiyecekler ile fazlaca kilo alabiliyor.

Peki bu durumda nasıl sağlıklı besleniriz:

  1. Tabi ki de olmazsa olmazımız kahvaltı

Sağlıklı yapılmış bir kahvaltı ile güne daha zinde başlarsınız ve derslerde dikkatinizi toplamanız daha kolay olur. Unutmayın beynimizin enerjiye ihtiyacı var.

  1. Öğünlerinizi atlamayın

Uzun süre aç kalma halinde beyin kendini kıtlıkta gibi kabul eder ve metabolizmanızı yavaşlatırsınız. Derslerin bitiminde enerjiniz kalmaz uyku hali oluşur. Ders çıkışlarınızda açlığınızı bastırmak için bol yağlı yiyeceklere yönelirsiniz.

  1. Su tüketimi önemli

Gün içerisinde su içmeyi unutmayın. Her zaman yanınızda bir şişenizin olması su içmenizi unutmamanız için iyi bir yol olacaktır.

  1. Öğle ve akşam yemeklerinde sağlıklı alternatifleri tercih edin.

Öğlen okul yemekhanesinde tüketmek istemiyorsanız pizza, hamburger, kızartma, mantı, makarna gibi yüksek yağlı ve yüksek karbonhidratlı seçenekler yerine tost, sandviç, salata, döner, ızgara et veya tavuk tüketebilirsiniz. Akşam yemeklerinde vitamin mineral ve lif açısından daha zengin bir örüntü oluşturmak için salata ve meyvelerden yana hakkınızı kullanabilirsiniz. Tabi ki yanlarında yoğurtlarınızı veya ayranlarınızı ihmal etmeyin. Haftada 2 kez alık tüketin. Balık tüketemediğiniz durumlarda ton balığından yararlanabilirsiniz.

  1. Kalorili içeceklerin tüketimine dikkat

Kaş yapıyım derken göz çıkarmayın. Meyve suları veya yağlı şekerli kahveler günlük kalori alımlarınızı arttırabilir.

  1. Gece acıkmalarında sağlıklı alternatifler

Taze ve kuru meyveler, kuruyemişler veya tatlı isteklerine karşı şeker ilavesiz barlar tüketmek daha sağlıklı alternatifler oluşturmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

  1. Tabi ki de hareket şart

Uzun süre hareketsiz oturup ders çalışmak ve yanında yapılan atıştırmalıklar beraberinde kilo alımına neden olabilir. Bunun için okuldaki spor salonundan yararlanıp bir spor planı oluşturabilirsiniz. Hem okula ilk başladığınız zamanlarda arkadaş çevresi oluşturmanız konusunda da size bir alternatif olacaktır.Dyt. ELİF DOĞANDEMİR İsimli Yazarın Diğer Yazıları