TR Doktor
Okul Çağı Döneminde Obez Çocuklar Diyetisyen Elif Doğandemir

Okul Çağı Döneminde Obez Çocuklarda Beslenme

Yazar: Dyt. ELİF DOĞANDEMİRÇocukluk dönemi ve okul çağı dönemi diye adlandırdığımız 5-14 yaşı kapsayan dönem çocukların beslenmesi özellikle de obez çocukların beslenmesi dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çocukluk döneminde uygulanan zayıflama diyetlerine dikkat edilmelidir. Bu dönemde çocuğun büyüme ve gelişmesi devam ettiği için düşük kalorili zayıflama diyetleri uygulanmamalıdır. Aksi takdirde büyüme gelişme sorunları yaşanabileceği gibi çocukta psikolojik baskı daha çok yemek yeme eğilimi doğurabilir. Bu konuda beslenme uzmanından yardım almakta fayda vardır.

Çocukluk ve okul çağı dönemdeki obez çocuklara baktığımızda aile bireylerinin de obez olması yüksek  ihtimaldir. Ailelerin çocuklarını genelde yemekle ödüllendirmesi, yüksek kalorili yiyeceklerin hep birlikte tüketilmesi diyet süresinde çocukta aç kalacağım korkusu yaşatmakta ve başarılı sonuçlar vermemektedir.

Beslenmede aşırı yağlı ve şekerli besinlerin tüketiminin azaltılması çocukluk obezitesinin çözümlenmesinde ilk basamak olacaktır.

Doymuş yağ tüketiminin fazla olması ve hareketin az olması çocukta kan lipitlerinin yükselmesine, insülin direncinin oluşmasına neden olmaktadır. Çocukluk döneminde artan yağlanamaya ve beraberinde oluşan aşırı şişmanlığa karşı zayıflama diyetlerinde çok yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmalarını öğretmek ve aile ile birlikte çocuğa eğitim vermek daha doğru olacaktır.

Ana ve ara öğünler ile düzenli bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Özellikle ara öğünlerde şeker içeriği yüksek ve yağlı yiyecekler yerine daha sağlıklı alternatifler hazırlanmalıdır. Kuru ve taze meyveler, kuruyemişler, süt çocuklar için sağlıklı alternatifler olacaktır. Daha detaylı bilgi için Sağlıklı Ara Öğünler İle Daha Çabuk Zayıflayın  yazımı da okuyabilirsiniz.

Yenilen yiyeceklerin tazeliğine ve hazırlama koşullarının hijyenik olmasına dikkat etmekte fayda var. Meyveler iyi yıkanmalı, sütler pastörize veya UHT olmalıdır.

Erken yaşta çocuklarda kontrolü sağlamak ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için  Çocuklarımızı Nasıl Sağlıklı Besleriz makalemden de yararlanabilirsiniz.

Siz sebze ve meyve tüketmiyorsanız çocuğunuzun da yemesini bekleyemezsiniz. Ya da dışarıda yemek yediğinizde şekerli ve asitli içecek içtiğinizde çocuğunuzun ayran içmemesini yadırgayamazsınız. Unutmayın ki çocuklarınız anne ve babaları olarak her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da sizi örnek alacaktır.Dyt. ELİF DOĞANDEMİR İsimli Yazarın Diğer Yazıları