TR Doktor
Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Diyetisyen Elif doğandemir

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Önerileri

Yazar: Dyt. ELİF DOĞANDEMİR

İlerleyen yaşımızla birlikte, yaşanılan stres ve düzensiz beslenme alışkanlıklarımız ile vücudumuz gibi cildimizde yıpranır. Bu durumda beslenmemizde düzenlemeler yapmak da fayda vardır.

Vitaminlerden zengin beslenerek cildinizi güzelleştirin.  C ve E vitaminleri antioksidan kapasiteleri yüksek vitaminlerdir. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının yarattığı lekeler, vücutta oluşan serbest radikkaller, sigara ve alkol cildimizin zarar görmesine neden olur. C ve E vitaminleri DNA’da ki hasarı azaltarak cildin yenilenmesine yardımcı olan vitaminlerdir. Diyetinizde C vitamininden yüksek turunçgillere ve koyu yeşil yapraklı sebzelere; E vitamininden zengin ceviz, fındık, bedem gibi kuruyemişlere sıklıkla yer vermelisiniz.

Selenyum: selenyum antioksidan özelliği ile bilinen bir mineraldir. Günlük yeteri kadar selenyum alındığı takdirde cilt yenilenmesinden tutun cilt kanserine kadar birçok koruyucu etkisi mevcuttur. Selenyum deniz ürünleri ve yumurtada yüksek miktarda bulunur.

Çinko: akne problemleri yaşayan bireylerin çinko alımını desteklemeleri ekstra önem teşkil etmektedir. Tavuk, hindi, deniz ürünleri çinkodan zengin kaynaklardır.  

Likopen: domatesin içerisinde oldukça yüksek bulunan güçlü bir antioksidan cildimiz için iyi bir seçim olacaktır. Özellikle yaz ayları domates tüketimi için güzel bir seçim olacaktır. Her öğününüzde domates tüketimine yer vermenizde fayda var.

Cilt sağlığı için;

Öncelikle hedef sağlıklı ve formda olmaktır. Eğer bir insan sağlıklı ve formda ise cildinin de sağlıksız olması imkansızdır. Bunun için öncelikle fazla kilolarınızdan kurtulmanızda fayda var.

İnsan vücudunun %50-60’ının su olduğunu ve suyun öneminden s-daha önceki yazılarımda da paylaşmıştım. Söz konusu cildimiz, onun parlaklığı ve elatik yapısı olduğunda da su tüketimi kaçınılmaz oluyor. Günde en az 2-2,5 litre su içmek cildinizin daha iyi parlamasına ve daha geç kırışmasına yardımcı olacaktır. 

Günde bir iki fincan ılık suda hazırlanmış yeşil çay tüketerek hem antioksidan etkisinden yararlanın hem de cildinizi güzelleşmesine yardımcı olun.

Alkollü içecekleri fazla tüketmekten kaçının.

Kızartmalı ve yağlı yiyecek ve soslar tüketmeyin.

Günde 3-5 porsiyon sebze ve meyve tüketerek bol miktarda antioksidan almış olun.

Dyt. ELİF DOĞANDEMİR İsimli Yazarın Diğer Yazıları


Trdoktor; blog sayfasıdır. Trdoktor blog sayfası üzerinde doktorların yazdığı makale ve videoları görünütleyebilirsiniz.