TR Doktor

Soru Ara


Çocuk Psikiyatrisi Alanında Son Cevaplanan Sorular

Ergenlikte öfke ve zorbalık Merhaba 15 yaşında oğlum var aşırı öfkeli aşırı zorbacı ve aşırı küfürbaz böyle olan bir çocuk yada çocuklar nasıl düzeltilir .birkaç doktorada gittik ama sonuç yok yani verilen ilaç çocukta çarpıntı yaptı nedir bu işin sonucu ne yapmak gerekir

Uzm. Dr. Doğa Sevinçok: Merhaba; Bahsettiğiniz sorunların çocuğunuzla işbirliği içerisinde çözlümlenmesi; terapi ve gerekirse ilaç tedavisi ile çözülmesi gereklidir. Çocuk ve ergen psikiyatrisi başvurunuz uygun olacaktır.

4 yaşındaki oğlumun artikülasyon bozukluğu hakkında Merhaba. 4 yaşındaki oğlum konuşurken bazı harflerin yerini değiştiriyor bazı harfleri hiç söyleyemiyor. Bununla ilgili kulak burun boğaz servisi herhangi bir yönlendirmede bulunmadı. Çocuk psikoloğuna gitmeniz gerekiyor onlar konuşma terapisine yönlendirebilir dediler. Araştırmalarımda Devlet hastanelerinde konuşma terapisti var mı yok mu bulamadım. Özel hastanede başladığımız konuşma terapisti ile oğlum iyi ilişki kuramadı bu sebeple gitmek istemedi ve ne yazık ki Doktor hanım ın söylediği de işimizin çok uzun olduğu kısa sürede düzelmeyeceği oldu. Haftada 2 seans özel hastanede bunu karşılamam maddi olarak da mümkün değil. Konuyla ilgili özel dışında bir alternatif var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Uzm. Dr. Yusuf Karaer: Devlet hastaneleri, eğitim araştırma ve üniversite hastanelerinde dil ve konuşma terapisti olabiliyor. İyice araştırmanızı öneririm. Çocuk psikiyatrisi bozukluğun kaygı ya da başka bir psikiyatrik nedeni olup olmadığını araştırır. Ama konuşma terapisi için KBB yönlendirme yapar normalde.

Rüyalara giren Köpek Korkusu Normal mi Merhaba 16 yaşındayım sokakta köpek gördumde deliye dönuyorum içimden sanki o köpek bana zarar verecek gibi geliyo bir de devamlı kapusta bana köpek saldırıyor normal mi ??

Uzm. Dr. Yusuf Karaer: Normalin biraz üzerinde fobi benzeri bir durum gibi görünüyor. Bir uzmana danışmanızı öneririm.

Ücret Merhaba seans ücretiniz nedir? Çocukla Online mı yüzyüze mi görüşme sağlıyorsunuz? Günde kaç dk sürüyor? Bilgilendirirseniz sevnirim.

Uzm. Dr. Yusuf Karaer: Yüz yüze ya da online görüşme şeklinde yapabiliyoruz. İlk görüşme bir saat kadar sürüyor. Sonrakiler de 30 ya da 60 dk şeklinde planlanıyor. Ayrıntılı bilgi için 05523428765 arayabilirsiniz.

2 yaşında konuşma sorunu merhaba 2 buçuk yaşındaki oğlum konuşma için hala anlamlı kelimeler kullanamıyor. ayrıca gündüz uykusu sonrası ilk 10 20 dk kadar ağlama krizlerine giriyor. Sorunun ne olduğunu bilmiyorum. Acaba ciddi bir durum var muı ? Endişelenmeli miyim.?

Uzm. Dr. Yusuf Karaer: Konuşmasıyla ilgili eğer söylediklerinizi anlayabiliyorsa endişelenmenize çok gerek yok. Alıcı dil iyiyse İfade edici dil için biraz daha bekleyebilirsiniz. 3 yaşında hala konuşmaya başlamamışsa bir uzmana başvurabilirsiniz. uyku sonrası ağlama da muhtemelen sıkıntılı değildir. Uyku saatini biraz değiştirmeyi, biraz daha uzun ya da kısa uyumasını sağlamayı bir deneyin. Bahsettiğiniz ağlamalar geçebilir. Ama yine de geçmezse imkanınız varsa bir kere çocuk nöroloji değerlendirse iyi olabilir. Nörolojik bir sıkıntı yoksa çocuk psikiyatrisi görsün.

Devamı

Branşlar

Çocuk Psikiyatrisi Alanında Haftanın En Çok Okunanları

Trdoktor doktor soru cevap sayfası. Trdoktor üzerinden doktora soru sorabilirsiniz. Doktorların cevapladığı soruları okuyabilirsiniz. Sizler de istediğiniz branştaki doktora yada Randevu alacağınız doktora TRDOKTOR üzerinden sorunuzu iletebilirsiniz.