TR Doktor

Popüler Kategoriler

Soru Ara

Kardiyoloji Alanında Haftanın En Çok Okunanları

Kardiyoloji Alanında Son Cevaplanan Sorular

Şah damar tikanikligi Bu alanda hangi doktora gitmem gerekir

Kalp ve Damar Cerrahisi: Kardiyoloji Uzmanı Muayenesi Öneriyoruz.

günde kaç aritmi normaldir merhaba, ben bir şey danışmak istiyorum size. 13 haftalık hamileyim ve aritmi için kardiyoloji ile görüştüm çünkü sık sık kalbimin durup içerde kanın birikip şişip hızlı hızlı tekrar aktığını hissediyordum. 24 saatlik holter sonucunda 38 adet AES izlendi. min kalp hızı 41 max kalp hızı 133 izlendi. 38 adet aes normal midir? bir günde sağlıklı bir kalpte kaç kere aritmi yaşanır acaba? saygılarımla

Doç. Dr. Zekeriya ARSLAN: İyi günler, Atrial ve ventriküler ekstrasistoller (AES, VES) zaman zaman normal kalplerde de görebildiğimiz, nadir olduğunda o hissettiğiniz kötü his dışında bir sıkıntıya yol açmayacak masum bir ritim bozukluğudur. Günde 100'den daha az olduğunda nadir olarak tanımlıyoruz. Elbette normalde olmamasını bekleriz, ama nadir atımlar endişe gerektirmez. Hamilelikte bile olsa. Genelde hastanın semptom düzeyine göre ve lokalizasyonuna göre değişmekle birlikte, günde 500'leri geçmediği sürece ilaç tedavisi önermeyiz. Kardiyoloji kontrolünüzde başkaca bir problem görülmediyse bu mevcut aritminiz için endişelenmemenizi öneririm. Geçmiş olsun.

Kalp kapak kaçaği Kalp kapak sızıntısı da gebelik süphesi ve gebelik risklimidir

Doç. Dr. Zekeriya ARSLAN: İyi günler, Kapak sızıntısı tabiri kalp kapak yetmezliği için kullanılıyor. Kapaktaki yetmezlik derecesine göre ve hangi kapakta olduğuna göre bu sorunuzun cevabı değişir. Minimal-1. derece veya hafif kapak yetmezliği durumlarında genellikle gebelik iyi tolere edilir, önemli bir sıkıntı yaşamazsınız. Ancak ileri derecede kapak yetmezliği varsa gebelikteki yüklenme bunun üzerine eklendiğinde önemli klinik sorunlara yol açabilir. Kapak durumunuzu kardiyoloji uzmanınız ekokardiyografi ile değerlendirip sizin için uygun yanıtı verecektir. Geçmiş olsun.

kalp ve nefes almakta zorluk son günlerde sırt üstü yatarken kalbimde bir baskı ve nefes almakta zorluk çekiyorum bu bir belirti midir?

Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir: Öncelikle geçmiş olsun. Şİkayetleriniz direk kalp ile bağlantılı gibi durmuyor ancak daha önceden kalp hastalığı var ise veya şikayetler ısrarla devam ediyor ise Kardiyoloji Hekimine başvurmalısınız.

Kalp Aynı anda baş dönmesi kalbin hızlı atması yani çarpmasıve kulak çınlaması neden olur acaba

Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir: Ritm bozuklukları yada tansiyon dengeziliği olabilir, kardiyoloji kontrolüne gelmelisin

Devamı