TR Doktor

Soru Ara


Tıbbi Genetik Alanında Son Cevaplanan Sorular

2 yaşına ve 4 yaşına girecek iki çocuğum var sürekli 15 günde bir ateşlenme yaşıyorlar birçok doktor fmf yada pfapa hastalığı olabilir dedi bunun için gen testi baktirin denildi gen testi nasıl bakılmakta ateşli atak döneminde mi bakılıyor hangi bö 2 yaşına ve 4 yaşına girecek iki çocuğum var sürekli 15 günde bir ateşlenme yaşıyorlar birçok doktor fmf yada pfapa hastalığı olabilir dedi bunun için gen testi baktirin denildi gen testi nasıl bakılmakta ateşli atak döneminde mi bakılıyor hangi bölüme çıkmalıyız bu testler için yardımcı olurmusunuz ebru kara irtibat no 05522212905 usak merkez ibrahimkara811@gmail.com

Uzm. Dr. Nilgün Duman: Bu test için Tıbbi Genetik polikliniğine başvurmanız gerekmektedir. Test için çocuğunuzun atak geçirdiği dönemde olması gerekmez. Bir tüp kan vermesi yeterlidir.

Q87.8 tanısı ile ilgili Merhaba hocam. 5 yaşındaki otizm tanılı oğlumun Kromozom analizi sonucu Q87.8 tanısı kondu. Bu ne demektir? Teşekkürler

Uzm. Dr. Nilgün Duman: Q87.8 ; Tanısı henüz konulmamış hastalarda kullanılan "sendromlar" olarak bilinen genel bir tanı kodudur. Kromozom analizi sonucu normalse , tanı için ileri araştırmalar gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

Kan pıhtılaşması Hocam meraba 1buçuk senelik evliyim iki düşük ve bir kimyasal gebeligim oldu ilk düşük 3 aylıkken gelişmemiş kalbi durdu kurtaj oldum ikinci düşük ise 4 haftalikken düştü Bütün araştırilma yapıldı eşimde sorun çıkmadı doktor benden genetik kan pıhtılaşması testi istedi ve yaptık faktör 2 prothrombin heterozigot faktörV normal mthfr c677t heterozigot mthfr A1298c normal faktörXII heterozigot PAI-1 4G 5G çıktı hemotoji doktoru gebelik olunca igneye başlanmalıdır dedi ama kadın doğum doktoru gerek yok bunlar düşüge neden olmaz diyor hangisi doğru söylüyor kafam karıştı sizce nasıl bir yol izlenmeli hangi doktorun söylediği doğru anlamadım yardimci olursaniz sevinirim

Doç. Dr. Serdar Öztuzcu: Pıhtılaşma ilacı kullanmanız uygun olur. Ayrıca düşüklerin mutlaka genetik testlerin yapılması gerek. Sizin ve Eşinizin de genetik testlerinin yapılması gereklidir. Tekrarlayan düşünlerde NK aktivasyon testide yapılması uygun olur. Bağışıklık sisteminiz aşırı yüksek ise düşük nedeni olabilir.

İsitme Benim ilk çocuğum erkek işitme engelli doğdu 2.kiz o sağlıklı çok şükür şuan oğlum 8 kızım 7 yaşında sormak istediğim 3.erkek olursa daha mı risk taşır kızım sağlıklı olunca cinsiyetle mı alakalı acaba dedim kız olursa sorun olmaz mı acaba diyorum çok kaygiliyim oğlumda olup kizimda olmayınca neye bağlı bilmiyorum ailede yok akraba evliliği yok oğlumda erken doğum sarılık kuvez de kalma da olmadi

Doç. Dr. Serdar Öztuzcu: İşitme engeli bir çok sebepten olabilir. Öncelikle engelin kalıtsal olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu tespitten sonra yeni çocuğunuz için risk tahmini yapabiliriz.

Akciğer Kanseri Babam 4. evre (küçük hücreli olmayan) akciğer kanseri hastası, Mayıs ayından beri kemoterapi görüyor ve 2 aydır giotrif akıllı ilaç kullanıyor. beyin mr'ında beyin metastazında büyük bir iyileşme görüldü ancak pet henüz çekilmedi. Sorum ise şu: kanser tedavisinde başarı sadece yaşam süresini uzatmaya yönelik mi elde edilebilir. Kanserin tamamen iyileşmesi ve kanser hastası olmayanlarda olduğu gibi bir ölüm ihtimal dışında mı?

Doç. Dr. Serdar Öztuzcu: Kanser hastalığı mekanizma olarak çok özellikli bir hastalık. Mulit genetik ve Multi faktöriyel bir hastalık olduğundan dolayı kanser olduktan sonra kurtulmak değilde, kanserden korunmak gerekmektedir. Günümüz modern tıbbın kanser tedavi yaklaşımı genelde yaşam süresini uzatma ile ilgilidir. Ancak, bazı hastalarda tamamen kür (tedavi olanlar) olabilmektedir. Hasta olmayan insanlar gibi yaşamak tedavide olsanız da imkansızdır.

Devamı

Branşlar

Tıbbi Genetik Alanında Haftanın En Çok Okunanları

Trdoktor doktor soru cevap sayfası. Trdoktor üzerinden doktora soru sorabilirsiniz. Doktorların cevapladığı soruları okuyabilirsiniz. Sizler de istediğiniz branştaki doktora yada Randevu alacağınız doktora TRDOKTOR üzerinden sorunuzu iletebilirsiniz.