TR Doktor

Soru Ara


Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Alanında Son Cevaplanan Sorular

Endokrine randevu alabiliyormuyuz Endokrine randevu alabiliyormuyuz

Emre GEZER: Editör Notu Yandal Uzmanından Randevu Almak İçin Anadal uzmanı tarafından yeşil listeye eklemesini istemelisiniz MHRS Yeşil Liste Nedir Muayene sonrası takipleri uygun görülen hastaların isimleri “Yeşil Liste” olarak adlandırılan bir listeye kaydedilirler. Yeşil liste kaydı yapılan hastalar 90 gün süre ile ilgili yan dal polikliniklerine; Alo 182, Mobil uygulama ya da internet aracılığı ile randevularını alabilirler.

Tiroid Yaklaşık 4 sene önce doğum sonrası TSH değerim yüksek çıktı. Sonraki süreçlerde yapılan testlerde normal değerde kaldığı da oldu yükseldiği de. Ultrason sonucunda da şekil bozukluğu görüldü ama nodül yoktu. Bunun için bir ilaç tedavisi gerekir mi acaba

Doç. Dr. Zeynel Abidin Sayiner: Öncelikle geçmiş olsun TSH değerleriniz normal aralıkta ve tiroid antikor seviyeleriniz normal ise ek tedaviye ihtiyaç olmayacaktır. Nodüllerinizin takibi endokrinoloji uzmanı tarafından önerilen aralıklarda yapılan ultrason görüntülemesi ile takip edilmelidir.

Trioid bezi Merhaba kan tahlilimde selbest t4 13.02 selbest T3 3.22 TSH 3.320 troglobilin 53.83 çıktı ultrason da çektirdim dahiliye doktoru beni Endokrinoloji bölümüne sevk etti 14 mm bezde büyüme var dedi şılıngayla örnek alınmalı dedi bana cevap verirseniz çok memnun olurum saygılarımla

Doç. Dr. Zeynel Abidin Sayiner: Merhaba geçmiş olsun burada yazılan bilgiler doğrultusunda hareket etmek doğru olmayacaktır. Bir endokrinoloji uzmanı tarafından yapılacak tiroid ultrasonu ile size net bilgi verilebilir. Her tiroid nodülünden biyopsi almak gerekmez endokrinoloji uzmanınız size yapacağı ultrason sonrası biyopsi gerekip gerekmeyeceğini söyleyecektir.

Kandaki kalsiyum yüksekliği hk Paratroid ,tiroid sintigrafi, Bt, boyun ugs incelemesinde herşey normal çıktı ama kandaki kalsiyum yüksekliği hâlâ devam ediyor euthrox 25 tablet kullanıyorum yine aynı Yeni kalp ameliyatı oldum tansiyon ritim bozukluğu yapmaya başlamış ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Doç. Dr. Zeynel Abidin Sayiner: Öncelikle geçmiş olsun bu durumda ilk olarak kandaki parathormon seviyesinize bakılması gerekiyor. Kalsiyum yüksekliğinin kullanılan ilaçlardan tutun da genetik hastalıklara kadar birçok sebebi mevcut. Detaylı bir araştırma gerekiyor.

Troid nodülü Merhaba 17 yaşındayım. Yaklaşık bir 6 ay önce hafif yutkunma güçlüğü şikayetiyle hastaneye gittim. Yapılan kontrol sonucunda boğazımda sol lobda 3mm çapında kistik nodül olduğu ortaya çıktı. Şu anlık bir sorun oluşturmadığı ancak büyürse alınması gerektiği söylendi. Kistik nodülün metobolizmaya etkisinin tam olarak ne olduğunu merak ediyorum. Teşekkür ederim.

Doç. Dr. Zeynel Abidin Sayiner: Merhaba kan değerlerinde tiroid fonksiyon testleri normal ise tiroid nodülü varlığı kişide metabolizma ilgili bir değişikliğe neden olmayacaktır.

Devamı

Branşlar

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Alanında Haftanın En Çok Okunanları

Trdoktor doktor soru cevap sayfası. Trdoktor üzerinden doktora soru sorabilirsiniz. Doktorların cevapladığı soruları okuyabilirsiniz. Sizler de istediğiniz branştaki doktora yada Randevu alacağınız doktora TRDOKTOR üzerinden sorunuzu iletebilirsiniz.