TR Doktor

Soru Ara


Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Alanında Son Cevaplanan Sorular

Trioid bezi Merhaba kan tahlilimde selbest t4 13.02 selbest T3 3.22 TSH 3.320 troglobilin 53.83 çıktı ultrason da çektirdim dahiliye doktoru beni Endokrinoloji bölümüne sevk etti 14 mm bezde büyüme var dedi şılıngayla örnek alınmalı dedi bana cevap verirseniz çok memnun olurum saygılarımla

Doç. Dr. Zeynel Abidin Sayiner: Merhaba geçmiş olsun burada yazılan bilgiler doğrultusunda hareket etmek doğru olmayacaktır. Bir endokrinoloji uzmanı tarafından yapılacak tiroid ultrasonu ile size net bilgi verilebilir. Her tiroid nodülünden biyopsi almak gerekmez endokrinoloji uzmanınız size yapacağı ultrason sonrası biyopsi gerekip gerekmeyeceğini söyleyecektir.

Kandaki kalsiyum yüksekliği hk Paratroid ,tiroid sintigrafi, Bt, boyun ugs incelemesinde herşey normal çıktı ama kandaki kalsiyum yüksekliği hâlâ devam ediyor euthrox 25 tablet kullanıyorum yine aynı Yeni kalp ameliyatı oldum tansiyon ritim bozukluğu yapmaya başlamış ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Doç. Dr. Zeynel Abidin Sayiner: Öncelikle geçmiş olsun bu durumda ilk olarak kandaki parathormon seviyesinize bakılması gerekiyor. Kalsiyum yüksekliğinin kullanılan ilaçlardan tutun da genetik hastalıklara kadar birçok sebebi mevcut. Detaylı bir araştırma gerekiyor.

Troid nodülü Merhaba 17 yaşındayım. Yaklaşık bir 6 ay önce hafif yutkunma güçlüğü şikayetiyle hastaneye gittim. Yapılan kontrol sonucunda boğazımda sol lobda 3mm çapında kistik nodül olduğu ortaya çıktı. Şu anlık bir sorun oluşturmadığı ancak büyürse alınması gerektiği söylendi. Kistik nodülün metobolizmaya etkisinin tam olarak ne olduğunu merak ediyorum. Teşekkür ederim.

Doç. Dr. Zeynel Abidin Sayiner: Merhaba kan değerlerinde tiroid fonksiyon testleri normal ise tiroid nodülü varlığı kişide metabolizma ilgili bir değişikliğe neden olmayacaktır.

Kaş ve kirpik dokulmesi Hocam 12 yaşında kızım var Kaş ve kirpikleri döküldü Acaba hormonlarında yada metepolizmasında sorunmu var

Doç. Dr. Zeynel Abidin Sayiner: Çocuk endokrinoloji bölümüne kontrol amaçlı başvurmanızı öneririm.

Troit bezi Randevu gözükmüyor randevu alacaktim

MEHMET YAŞAR: Yeşil Liste, takip gerektiren hasta listesidir. Bu liste kaydını pratisyen hekimlerimiz(Genel Diş Polikliniği Hekimleri) yapar. Muayene sonrası hekim tarafından uygun görülen hastalar yeşil listeye kaydedilir. Yeşil liste kaydı yapılan hastalar 180 gün süre ile ilgili uzmanlık gerektiren polikliniklere Alo 182, Mobil uygulama ya da MHRS web sitesi ile randevularını alabilirler. 180 gün süre sonunda, hekim uygun gördüğü takdirde hastanın takibi uzatılabilir. Takipli hasta listesine eklenen vatandaşımız ilgili uzmanlık polikliniğinin bulunduğu Türkiye' deki tüm hastanelerden randevu alabilirler.

Devamı

Branşlar

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Alanında Haftanın En Çok Okunanları

Trdoktor doktor soru cevap sayfası. Trdoktor üzerinden doktora soru sorabilirsiniz. Doktorların cevapladığı soruları okuyabilirsiniz. Sizler de istediğiniz branştaki doktora yada Randevu alacağınız doktora TRDOKTOR üzerinden sorunuzu iletebilirsiniz.