TR Doktor

Soru Ara


Tıbbi Onkoloji (İç Hastalıklar) Alanında Son Cevaplanan Sorular

Prostat Kanseri Hocam merhabalar, ilerleyen yaşlarda görünen prostat kanserinin erken belirtileri nelerdir ? Hastalığın meydana gelmemesi veya meydana gelen sorunların ilerlememesi adına neler yapılabilir ? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Doç. Dr. Mehmet Emin Kalender: Prostat kanseri bulguları prostattaki kitleye bağlı ve varsa uzak metastaza bağlı bulgular olabilir. Prostata bağlı şikayetler sık ve az miktarda idrar yapma, geceleri idrara kalkma, idrarda çatallanma, idrar yolu iltihabı vb olabilir. Uzak metastaza bağlı şikayetler ise metastaz gelişen organa bağlı olabilir. Prostat kanseri sıklıkla kemik metastazı yaptığı için kemik ağrıları, kırık gelişebilir. Bu şekil bulgular varsa erkenden üroloji uzmanına başvurmak gerekir. Bir de tarama amaçlı olarak 50 yaşından itibaren yıllık PSA düzeyi ve prostat muayenesi yapılabilir. Geçmiş olsun.

başım ağrıyor ne yapayım başım ağrıyor ne yapayım

Doç. Dr. Mehmet Emin Kalender: Geçmiş olsun. Başağrısının bir çok sebebi olabilir. Hipertansiyon için tansiyon ölçümü ve takibi yapın. Yoksa gerilim tipi başağrısı, migren, sinüzit, vs bir çok durum başağrısına sebep olabilir. Bazen beyin tümörü gibi çok nadir sebepler başağrısı yapabilir. Tansiyon normal ise bir Nöroloji Uzmanından yardım alabilirsiniz.

Meme kanseri Meme kanseri tedavi görmekte olan annem var. Kemoterapi işlemi tamamlandı. Ancak ayaklarında şişme oluştu. Nefes darlığı başladı. Bunun için nasıl bir tedavi öneriyorsunuz.

Doç. Dr. Mehmet Emin Kalender: Geçmiş olsun. Meme kanseri tedavisinde uygulanan adriamisin gibi kemoterapi ilaçları kalp yetmezliğine sebep olabilir. Ayaklarda şişme (ödem) bir çok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Nefes darlığı da varsa kalp yetmezliği yönünden mutlaka bir kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesini öneririm. Kalp yetmezliği yoksa diğer olası sebebleri araştırmak lazım.

Pankreas kanseri Babam pankreas kanseri 3 kurunu aldı ama sürekli enfeksiyon kapıyoo 2 gün önce ateşi 40 cıktı hastanaye kaldırdık enfelsiyon%83 cıktı doktor normal bu hastalar için diyerek bizi gönderdi benim içim hiç rahat degil hastanede yatması gerekmiyomu normalde yardımcı olursanız cok sevinirim .

Doç. Dr. Mehmet Emin Kalender: Geçmiş olsun. Pankreas kanseri, kemoterapi uygulanırken ateş ve enfeksiyon gelişiyorsa bunun sebebini ortaya koymak lazım. Kemoterapi sonrası nötrofil değerlerinde ciddi düşme ve buna bağlı febril nötropeni dediğimiz ciddi ateşli tablo gelişebilir. Febril nötropeni geliştiği lazım mutlaka hastaneye yatırıp tedavisini düzenlemek lazım. Bu durumu hastanızı takip eden doktoru ile de görüşün.

Dalak Büyümesi Merhaba, Abimin dalağında büyüme tespit edildi. 01.06 17 tarihinde 141 mm olarak ölçüldü. Gittiği doktor 01.06 tarihinde antibiyotik tedavisine başladı.14.06.17 tarihinde dalağı 151 mm ölçüldü ve Para-aortik en büyükleri 17x11 mm boyutlarında lenf nodları izlendi. 14.06.17 tarihli tahlillerinde ise MO% 18,9; WBC 4.09; HGB 10,5; HCT 33,5; MCV 74,7; MCH 23,4; PLT 346; RDW CV 16,4 VE CRP 120 çıktı. Kilo kaybı ve gece terlemesi var, 32 yaşında. Bir süredir gripti daha önce antibiyotik kullandı; fakat geçmedi. Henüz biyopsi yapılmadı, doktor lenfoma ya da anemi, ilik kanseri olabileceğini söyledi. Doktorun tahminleri doğru mudur? Görüşlerinizi iletirseniz sevinirim. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Doç. Dr. Mehmet Emin Kalender: Geçmiş olsun. Dalağı büyüten birçok sebep vardır. Bunlardan bir tanesi de lenfoma tutulumuna bağlı dalak büyümesidir. Kan tahlilinde anemi var, ancak anemi bir hastalık değildir, bir hastalığın bulgısudur veya sonucudur. Kilo kaybı ve gece terlemesi olması akla sistemik bir hastalık getiriyor. Dalak büyümesi, lenf nodları, anemi, gece terlemesi, kilo kaybı varlığında lenfoma, lösemi, tüberküloz, vb hastalıklar akla geliyor. Daha çok lenfoma olabilir gibi. Ama kesin tanı için lenf nodu biyopsisi ve kemik iliği biyopsisi ile değerlendirmek lazım.

Devamı

Branşlar

Tıbbi Onkoloji (İç Hastalıklar) Alanında Haftanın En Çok Okunanları

Trdoktor doktor soru cevap sayfası. Trdoktor üzerinden doktora soru sorabilirsiniz. Doktorların cevapladığı soruları okuyabilirsiniz. Sizler de istediğiniz branştaki doktora yada Randevu alacağınız doktora TRDOKTOR üzerinden sorunuzu iletebilirsiniz.