TR Doktor

Soru Ara


Tıbbi Onkoloji Alanında Son Cevaplanan Sorular

Mide- bağırsak ca Hocam hayırlı günler babam için yazıyorum size mide ve kolon ca ameliyatları geçirdi ve sonrada boynunda şişlikler oluştu kbb doktorumuz pet çektirdi sonuç şu şekil de; Baş-Boyun İncelemesinde: Tiroid bezi sağ lob alt polde 11x7 mm boyutlu hipodens nodüler lezyonda önceki inceleme ile benzer şekilde artmış FDG tutulumu (SUVmax:5.96) izlenmiştir. Histopatolojik verfikasyon önerilir. Boyunda sol submandibular, üst-orta-alt juguler, posterior servikal bölgelerde büyüğü üst juguler bölgede (ortası nekrotik ametabolik görünümde) 32x23 mm boyutlu lenf nodlarında (SUVmax:14.16), sağ retrofarengeal, üst juguler ve posterior servikal bölgelerde büyüğü 12x7 mm boyutlu birkaç adet lenf nodunda (SUVmax:7.57) artmış FDG tutulumu izlenmiştir. Güncel incelemede yenidir. Bu bulgu öncelikle metastaz lehine değerlendirilmiştir. Toraks-Mediasten İncelemesinde: Mediastende paratrakeal, aortopulmoner milimetrik lenf nodlarında patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir. Sağ akciğer orta lobda minör fissür komşuluğunda milimetrik irregüler dansite artım alanında patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir. Batın-Pelvis İncelemesinde: Mide proksimal kısmı izlenmedi (opere). Rezidü mide duvarlarında patolojik FDG tutulumu izlenmemiştir. Pelviste intestinal segmentlere uyan lokalizasyonlarda heterojen paternde artmış FDG tutulumu (SUVmax:6.77) izlenmiştir (enflamatuar proses? klinik korelasyon önerilir). Rektum lojunda patolojik FDG tutulumu gösteren lezyon saptanmamıştır. Kas-İskelet Sistemi İncelemesinde: İnceleme alanına giren kesitlerde kemik iliğinde diffüz artmış FDG tutulumu (SUVmax:5.59) izlenmiştir (r Pet sonucu nedir hocam? Şimdiden teşekkür ediyorum

Doç. Dr. Halil TAŞKAYNATAN: Merhaba , geçmiş olsun. PET-CT sonucu ile sizi takip eden onkoloğunuzdan randevu almanızı öneriyoum. PET-CT'de şüpheli alanlar mevcut, mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor.

Meme Ca Hocam merhaba annem meme Ca tanısı alarak 4 kur 3 haftada 1 daha sonra 12 kur haftada bir kemoterapi aldı. Kemoterapileri geçen hafta bitti bugün yapılan kan tahlilleri de Cea:6.7 Ca: 15-3: 47 çıktı acaba hastalık nuks etmiş ve ya metazta yapmış olabilir mi görüşünüz nedir.

Doç. Dr. Halil TAŞKAYNATAN: Merhaba, öncelikle geçmiş olsun, Ca15-3 ve Cea düzeyi tek başına hastalık nüksünü ve metastazı göstermez, daha önceki düzeyleri, takipte nasıl bir seyir gösterdiği de önemlidir, Ca 15-3 ve Cea yüksekliğinde görüntüleme (USG, BT, gerektiğinde PET-CT) yapılarak kontrol edilmelidir. Bu konuda sizi en iyi bilgilendirecek kişi tedaviyi uygulayan hekiminizdir.

pankreas patoloji sonucu hocam size sonuç göndermiştim tekrar ameliyat olması lazım demiş tiniz. hocam rica etsem biraz açıklayabilirmisiz. tekrar dan pankreas ameliyatı mı olması lazım

Doç. Dr. Halil TAŞKAYNATAN: Bir önceki soruda ameliyat önerdiler ne yapmam lazım diye sormuştunuz ama patoloji sonucu da göndermiştiniz, eğer ameliyat yapıldıysa size neden ameliyat olmam lazım mı diye sorduğunuzu anlamadım, ameliyatınız başarılı oldu ise ek bir ameliyata gerek yok.

pankreas patoloji sonucu Mesaj : Hocam merhaba. Eşim 10 yıldır hepatit b taşıyıcısım. 6 ayda bir kontrollerim oluyordu, bu kontroller ultras yon 2018 YILINDA 20x14 mm 2020 yılındada 30x25mm eus istendi eus yapıldı sıvı olarak alındı sonuçu CEA=101.6 amilaz (vücut sıvıları) =33878 pankreas kuyruk sokomunda 3cm büyüklüğünde kitle görüldüğü söylendi. hocam ameliyat önerdiler hocam ne yapmam lazım yardımcı olursunanız sevinirim patoloji sonucu 1 MÜSİNÖZ KİSTİK NEOPLAZİ(LOW GRADE DİSPLAZİ) İLE UYUMLU; PANKREAS 2YER YER KONJESTİF DEĞİŞİKLİKLER; DALAK 3 REAKTİF LENF NODLARI; DALAK HİLUSİ 4YAYGIN HEMORAJİ ,KONJESYON; DALAK HİLUSİ 5DİSTAL PANKREATEKOMİ+SPLENEKTOMİ

Doç. Dr. Halil TAŞKAYNATAN: Öncelikle geçmiş olsun, Patoloji sonucundan anladığım kadarı ile bir operasyon geçirmiş, pankreasın müsiniz kistik neoplazileri nadir görülmekte fakat iyi huylu bir tümör, kötü huyluya dönüşme riski olduğu için önlem amaçlı ameliyat olmasında fayda var.

Prostat Kanseri Hocam merhabalar, ilerleyen yaşlarda görünen prostat kanserinin erken belirtileri nelerdir ? Hastalığın meydana gelmemesi veya meydana gelen sorunların ilerlememesi adına neler yapılabilir ? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Doç. Dr. Mehmet Emin Kalender: Prostat kanseri bulguları prostattaki kitleye bağlı ve varsa uzak metastaza bağlı bulgular olabilir. Prostata bağlı şikayetler sık ve az miktarda idrar yapma, geceleri idrara kalkma, idrarda çatallanma, idrar yolu iltihabı vb olabilir. Uzak metastaza bağlı şikayetler ise metastaz gelişen organa bağlı olabilir. Prostat kanseri sıklıkla kemik metastazı yaptığı için kemik ağrıları, kırık gelişebilir. Bu şekil bulgular varsa erkenden üroloji uzmanına başvurmak gerekir. Bir de tarama amaçlı olarak 50 yaşından itibaren yıllık PSA düzeyi ve prostat muayenesi yapılabilir. Geçmiş olsun.

Devamı

Branşlar

Tıbbi Onkoloji Alanında Haftanın En Çok Okunanları

Trdoktor doktor soru cevap sayfası. Trdoktor üzerinden doktora soru sorabilirsiniz. Doktorların cevapladığı soruları okuyabilirsiniz. Sizler de istediğiniz branştaki doktora yada Randevu alacağınız doktora TRDOKTOR üzerinden sorunuzu iletebilirsiniz.