TR Doktor

Popüler Kategoriler

Soru Ara

Psikiyatri Alanında Haftanın En Çok Okunanları

Psikiyatri Alanında Son Cevaplanan Sorular

4 yaşındaki oğlumun artikülasyon bozukluğu hakkında Merhaba. 4 yaşındaki oğlum konuşurken bazı harflerin yerini değiştiriyor bazı harfleri hiç söyleyemiyor. Bununla ilgili kulak burun boğaz servisi herhangi bir yönlendirmede bulunmadı. Çocuk psikoloğuna gitmeniz gerekiyor onlar konuşma terapisine yönlendirebilir dediler. Araştırmalarımda Devlet hastanelerinde konuşma terapisti var mı yok mu bulamadım. Özel hastanede başladığımız konuşma terapisti ile oğlum iyi ilişki kuramadı bu sebeple gitmek istemedi ve ne yazık ki Doktor hanım ın söylediği de işimizin çok uzun olduğu kısa sürede düzelmeyeceği oldu. Haftada 2 seans özel hastanede bunu karşılamam maddi olarak da mümkün değil. Konuyla ilgili özel dışında bir alternatif var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Uzm. Dr. Yusuf Karaer: Devlet hastaneleri, eğitim araştırma ve üniversite hastanelerinde dil ve konuşma terapisti olabiliyor. İyice araştırmanızı öneririm. Çocuk psikiyatrisi bozukluğun kaygı ya da başka bir psikiyatrik nedeni olup olmadığını araştırır. Ama konuşma terapisi için KBB yönlendirme yapar normalde.

2 yaşında konuşma sorunu merhaba 2 buçuk yaşındaki oğlum konuşma için hala anlamlı kelimeler kullanamıyor. ayrıca gündüz uykusu sonrası ilk 10 20 dk kadar ağlama krizlerine giriyor. Sorunun ne olduğunu bilmiyorum. Acaba ciddi bir durum var muı ? Endişelenmeli miyim.?

Uzm. Dr. Yusuf Karaer: Konuşmasıyla ilgili eğer söylediklerinizi anlayabiliyorsa endişelenmenize çok gerek yok. Alıcı dil iyiyse İfade edici dil için biraz daha bekleyebilirsiniz. 3 yaşında hala konuşmaya başlamamışsa bir uzmana başvurabilirsiniz. uyku sonrası ağlama da muhtemelen sıkıntılı değildir. Uyku saatini biraz değiştirmeyi, biraz daha uzun ya da kısa uyumasını sağlamayı bir deneyin. Bahsettiğiniz ağlamalar geçebilir. Ama yine de geçmezse imkanınız varsa bir kere çocuk nöroloji değerlendirse iyi olabilir. Nörolojik bir sıkıntı yoksa çocuk psikiyatrisi görsün.

Erken boşalma İlişki esnasında birleşme 5 dk yasuruyor ya sürmüyor ne yapmam lazim

: Psikiyatrik tanı kitabı DSM5; cinsel birleşmenin ilk 1 dakikasında olan boşalmayı erken boşalma kabul ediyor. Fakat dünyadaki ve ülkemizdeki birçok cinsel terapiste göre süreden ziyade kontrol hissi önemli. Yanı erken ya da geç değil erkeğin istediği makul bir surede boşalması hedeflenmektedir. Siz ve partneriniz mevcut durumdan memnun değilse cinsel terapi ile boşalma kontrolünü ögrenebilirsiniz

Sizofren Kendimin şizofren olduğumu nasıl anlarım yada siz nasıl anlarsınız.

Uzm.Dr. İSA GÜL: İyi günler şizofreni hastaları genellikle hasta olduklarının farkında olmazlar, böyle birşeyden şüpheleniyorsanız büyük ihtimalle şizofreni hastası değilsinizdir. Şizofreni hastaları genellikle kimsenin duymadığı sesler duyar, kimsenin görmediği şeyler görür Bu ve buna benzer bir şikayetiniz varsa bir psikiyatri uzmanı tarafından görülmeniz öneririlir. Saygılarımla

YAYGIN AKSİYETE BOZUKLUĞU Hocam merhabalar, sağlık, aile,iş gibi şeylerle ilgili aşırı derecede bir kaygı halindeyim. Özellikle sağlık anlamında. ya kör olursam sağır olursam felç kalırsam gibi. 2 aydır psikologa gidiyorum ancak en baştaki gibi olmasada durum hala aynı ne önerirsiniz? ilaç kullanmalımıyım.

: Merhabalar, Kaygı hayatımızda normalde varolan bir duygudur. Kaygımız sayesinde tehlikelerden kaçabilir ve hayatta kalabiliriz. Fakat kaygı(anksiyete) bozukluğu olan kişilerde kontrolsüz olarak artan kaygı, sürekli diken üstünde olma hali hayat kalitesini düşürebilir. Böyle durumlarda hem psikoterapiler hem ilaç tedavileri uygulanabilmektedir. Psikiyatri uzmanına başvurmanızı öneririm.

Devamı