TR Doktor

Soru Ara


Diş Hekimi Alanında Son Cevaplanan Sorular

Diş sağlığı İyi akşamlar doktor hanım; covid nedeniyle uzun süredir(1,5 sene) diş temizliği yaptıramıyorum. Çevremde eczaneden aldıkları diş temizleme jellerinden kullanan ve bundan memnun olduklarını söyleyen arkadaşlarım var. Bu jellerden önerirmisiniz.teşekkür ederim...

Dt. Jiyan BAYRAM: Merhabalar. Piyasada diş taşı temizleme veya diş beyazlatma yapması amacıyla satılan birçok ürün var. Fakat bunlar çoğunlukla bu faydaları göstermemekte, aksine aşındırma yaparak bir süre sonra dişlerin daha koyu bir renge bürünmesine ve hatta hassasiyetlere yol açmaktadırlar. Diş taşı temizliğinde sağlıklı ve güvenilir tek yol hekiminizin uygulamasıdır. Bizler diş hekimleri olarak covid öncesinde diger virüsler için zaten aldığımız önlemleri covid süresince artırdık. Hekiminize güvenebilir, tedavilerinizi çekinmeden yaptırabilirsiniz. Sağlıklı günler ve güzel gülüşler dilerim!

Diş alınmasının nedeni ve tedavisi hakkında bilgi verebilir misiniz ? Merhaba jiyan hanım, dişlerimde aşınma durumu var ve bu zamanla birkaç dişte daha belirdi, bu sorunun nedeni nedir ve bu problemin çözümü varmıdır, beni bilgilendirirseniz çok sevinirim, iyi günler

Dt. Jiyan BAYRAM: Merhabalar. Dişlerde aşınma tedavi edilmezse hassasiyet, dişte kırılmalar ve eklem problemlerine kadar birçok soruna sebep olabilir ve birçok nedeni vardır. Diş sıkma, yanlış fırçalama, asitli gıda tüketimi bunların başında gelir. Bunların her biri dişlerimizin farklı bölgelerine etki eder. Aşınmanın hangi bölgede olduğuna, derecesine ve sebebine bağlı olarak öncelikle etkeni ortadan kaldırıp sonrasında restoratif (dolgu, kaplama gibi) tedaviler uygulamaktayız. Daha fazla ilerlemeden muayene olup uygun tedavinin başlanmasını öneririm. Sağlıklı günler ve güzel gülüşler dilerim!

Merhaba Jiyan hanım, diş taşı oluşumunu engellemek için diş fırçalama ve diş ipi kullanmak yeterlimidir? Diş taşı temizliği kaç ayda bir yapılmalı ve listerine kullanımının taş oluşumunu engellemede pozitif bir etkisi varmıdır? İşinizi severek ve özenle Merhaba Jiyan hanım, diş taşı oluşumunu engellemek için diş fırçalama ve diş ipi kullanmak yeterlimidir? Diş taşı temizliği kaç ayda bir yapılmalı ve listerine kullanımının taş oluşumunu engellemede pozitif bir etkisi varmıdır? İşinizi severek ve özenle yapmanız ve hastalarınızın sorunlarına titizlikle yakşalan bir hekim olmanız diş koltuğuna olan korkumuzu azalttı. Şimdiden bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz.

Dt. Jiyan BAYRAM: Merhabalar, öncelikle güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Mesleğimi severek yapmamdaki en büyük motivasyon bu güzel geri dönüşler oluyor. Sorumuza dönersek, düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ağız hijyeni sağlamanın temel taşlarıdır. Günlük kullanıma uygun ağız bakım sularından da destek alıp plak oluşumunu azaltabilirsiniz; fakat fizyolojik yapımız nedeniyle bunlar diş taşı oluşumunu tamamen engellemezler. Diş hekiminizi 6 ayda bir ziyaret ederek yaptıracağınız kontrol ve diş taşı temizliği , kendi ağız bakımınızla birlikte genellikle yeterli olur. Sağlıklı günler ve güzel gülüşler dilerim!

çocuk çocuğumun yapılması gereken çok dişi var uyutarak yapıyor musunuz

Dt. Jiyan BAYRAM: Merhabalar. Detaylı muayene sonucunda, gerekli durumlarda genel anestezi altında yani uyutarak işlem yapabilmekteyiz. Sağlıklı günler ve güzel gülüşler dilerim!

Diş çekimi Mrb hocam ön dişleri cekmek cok mu tehlikeli ben diş yaptrmaktan cok korkuyorum üst dişlerim problemli ve çürük çektrdgmde bi problem olur mu

: Merhabalar Betül Hanım. Ön bölge yada arka bölgeden diş çekimi için korkacağınız bir durum yok, sistemik bir hastalığınız varsa veya sürekli kullandığınız ilaçlar varsa dişhekiminize bildirmenizde fayda var.

Devamı

Branşlar

Diş Hekimi Alanında Haftanın En Çok Okunanları

Trdoktor doktor soru cevap sayfası. Trdoktor üzerinden doktora soru sorabilirsiniz. Doktorların cevapladığı soruları okuyabilirsiniz. Sizler de istediğiniz branştaki doktora yada Randevu alacağınız doktora TRDOKTOR üzerinden sorunuzu iletebilirsiniz.