TR Doktor

Soru Ara


Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Alanında Son Cevaplanan Sorular

Sağlık Hocam merhaba ben Serkan Kılıç sizden bir konuda bilgi almak için size bir sorum olacak cevaplarsanız çok memnun olurum.Trabzon'da yaşıyorum 2 yıldır distonu rahatsızlığım var botoks yaptırmam gerekiyor ama ben 2 yaşındayken çocuk felci geçirdim.1-2 yıl tedavi gördükten sonra sağlığıma kavuştum.O zaman beni tedavi eden doktor ömür boyu hiçbir iğne'nin bana yaptırılmayacağını aileme söyledi.Eğer iğne yaptırırsam kötürüm kalacağımı söyledi.Ben de bundan çekinerek bu yaşa kadar hiçbir iğne yaptırmadım.Şu anda 40 yaşındayım ve distoni rahatsızlığımdan dolayı botoks yaptırmam gerekiyor ama çekiniyorum.Sizden ricam hocam gerçekten iğne yaptırırsam bana zararı olur mu?olmaz mı?Bunu anlamak için yaptırabileceğim herhangi bir test var mı?Ne yapmam gerekiyor beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler hocam.

Ass. Dr. Ayşe Berfin MACİT: Merhaba Serkan bey.Biraz araştırdım ancak bu konuda makalelerde net öneriler bulunmamakta.Doktorunuzun kar-zarar oranını tartarak karar vermesi gerekmekte.Çok geçmiş olsun

Enfeksiyon sonrası iyleşme Merhaba benim sağ elimin selce parmağında küçük bir sıyrık vardı sonra bu yara kapandı ve iki gün sonra çok fena bir şekilde şişti bende kendimce içindeki iltihabı çıkarmak için jiletle kestim ve soğan kapattım dahada kötüye gitdi Hastaneye gitdim (DOLOREX TABLET GÜNDE 2 KLAMOKS BID TABLET GUNDE 2 VE BACTROBAN %2 POMAD KREM GÜNDE 3 ) bu ilaçları yazdı gerçektende işe yaradı iltihaplar döküldü ama yinede derinin altında kaldı sonradanda (SEFALEKSIN TABLET GÜNDE BIR STAFINE TABLET GÜNDE 3 VE AYNI SEKILDE BACTROBAN DOLOREX) kullandım su an parmağım yamuk bir şekilde kaldı ve kullanamıyorum

Uzm. Dr. Yavuz ÖZKAN: Malesef cerrahi bir enfeksiyonu cerrahi olmadan tedavi etmeye çalışmışsınız. Anladığım kadarıyla sekel oluşmak üzere. Acilen bir ortopedi uzmanı veya plastik cerrahi uzmanına başvurmanızı öneririm.

hocam test süreleri hakkında.. hocam selamlar, müsaitseniz birkaç sorum olacaktı, sadece oral seks ile hiv bulaş oranı var mıdır varsa yüzde kaçtır ? alıcı konumdaydım ve semen yutma da gerçekleşti, diğer sorum, bu sitedeki çoğu uzman hekim de dahil gelişmiş nesil kullanan özel laboratuvarlar ve şehir hastanelerinin çoğu doktorlarının son süreyi 90. gün olarak belirledikleri bilinmektedir, 6. ay ısrarınız düşük bağışıklığa sahip olanlar veya hastalık geçirenler (kemoterapi alanlar, ağır hepatit b c’liler) için mi geçerlidir yoksa normal sağlıklı bağışıklığa sahip olanlar da bu kategoriye dahil midir ? benim şüpheli oral ilişkiden beri 105 gün geçti ve hiv yönünden tüm testler negatif geldi, antijen ve antikor testleri yani, ve kime hangi uzman doktora gitsem konuyu kapatın dediklerini duyuyorum. sizin 6. ay ısrarınız tam olarak neye dayanmaktadır, dünya sağlık örgütünü geçtim halk sağlığı bile süreyi 2-12 hafta arası belirlemişken, bir cevap alabilirsem çok mutlu olurum hocam, teşekkürler saygılar.

Uzm. Dr. Yavuz ÖZKAN: Benim 6 ay dememin nedeni 4-6 ayda antikor testlerinde pozitif sonuçların olabilmesidir. Süreyi test belirtmeden sorarsanız sonuç farklı olur. Moleküler testlerde tabi ki 2-12 haftalarda pozitif sonuç beklenir.

Devamı

Branşlar

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Alanında Haftanın En Çok Okunanları

Trdoktor doktor soru cevap sayfası. Trdoktor üzerinden doktora soru sorabilirsiniz. Doktorların cevapladığı soruları okuyabilirsiniz. Sizler de istediğiniz branştaki doktora yada Randevu alacağınız doktora TRDOKTOR üzerinden sorunuzu iletebilirsiniz.